در این بخش از اصناف724، به معرفی شغل، محیط کار، فعالیت های شغلی، شرح وظایف و کارشناس کنترل کیفیت میپردازیم.

كنترل كيفيت (Quality Control) جزئي از مديريت كيفيت است كه بر برآورده نمودن و تكميل الزامات كيفيت تمركز و توجه داردوظیفه شما به عنوان یک کارشناس کنترل کیفیت بررسی محصولات و فرآیندهای صنعتی برای مطابق بودن با استاندارد های کیفیت ملی و بین المللی مانند Iso 9000 است. همچنین ممکن است در راه اندازی و مدیریت سیستم های کنترل کیفیت شرکت ها کمک کنید.

اگر شما دانش فنی یک صنعت را داشته و به جزئیات توجه زیادی داشته باشید، این شغل برای شما  ایده آل است. برای موفق شدن به عنوان یک متخصص کنترل کیفیت شما همچنین باید سازمان یافته و نظام مند فکر و عمل کنید. شما نیاز به داشتن مهارت های مدیریت پروژه و اولویت بندی وظایف دارید.

برای تبدیل شدن به یک متخصص کنترل کیفیت باید تجربه و یا مدارک مرتبط با صنعت مورد نظر را داشته باشید. در دانشگاه ها برخی از دروس مرتبط مانند مدیریت کیفیت، کنترل و اطمینان تدریس می شود که در کار بسیار مفید است.

 ساعت کاری این متخصصان به صورت تمام وقت است. همچنین در بخش تولید گاهی شیفت های کاری که در شب ها و تعطیلات هستند، وجود دارد. بسته به نوع صنعت محیط کار یک کارشناس کنترل کیفیت می تواند اداره و شرکت یا آزمایشگاه و یا کارخانجات باشد.

در مثال های زیر نوع کار یک تکنسین کنترل کیفیت در صنایع مختلف توضیح داده می شود.

صنعت تولید غذا و نوشیدنی:

 

مهندسی تولید:

 وظایف کارشناس کنترل کیفیت – مشترک در همه صنایع

 دانش و مهارت مورد نیاز

 تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

متخصصان کنترل کیفیت اغلب در رشته های زیر تحصیل کرده اند :

 اما در هر صنعت هر یک از افراد با تجربه که مهارت های لازم را کسب کرده و از دانش کنترل کیفیت هم بهره مند باشند می توانند به شغل کارشناسی کنترل کیفیت گماشته شوند.

بازارکار متخصص کنترل کیفیت

کنترل و تضمین کیفیت، اهمیت بسیار زیادی در محیط رقابتی شرکت ها در بازار جهانی داشته و خواهد داشت. شما

می توانید در صنایع مختلف در بخش خصوصی و دولتی فعالیت کنید. با کسب تجربه و آموزش بیشتر می توانید تا مشاغل نظارتی، مدیریتی و تحقیقاتی پیشرفت کنید.

 وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام متخصصان کنترل کیفیت بین سال های  2010 تا 2020، رشد 8 درصدی خواهد داست. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.

استرالیا – در 5 سال گذشته میزان استخدام متخصصان کنترل کیفیت رشد منفی 26.2 درصدی داشته و رشد کاهشی برای سال های آتی پیش بینی شده است.

 حقوق و درآمد کارشناس کنترل کیفیت

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد کارشناس کنترل کیفیت در گروههای شغلی مختلف استخراج شده است.

مطابق با این تحقیق حقوق کارشناس کنترل کیفیت که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین 900000 تومان تا 5000000 تومان و در شرکتهای بزرگ بین 1100000 تومان تا 5900000 تومان می باشد.

البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و …. بستگی دارد.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه متخصصان کنترل کیفیت در سال 2010، 15.88 دلار (ساعتی) و متوسط همه مشاغل 16.27 دلار (ساعتی) بوده است. مطابق با آخرین آمارهای سال 2013، درآمد سالیانه این شغل حدود 63.000 دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه این متخصصان  43.200 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد. 

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه این شغل برای افراد تازه کار بین 19.000 تا 23.000 دلار  و برای  متخصصان با تجربه بین 24.500 تا38.000 دلار می باشد. متوسط درآمد سالیانه مدیران کیفیت بسته به اندازه سازمان بین 33.500 تا 76.000 دلار و برای مدیران ارشد این بخش 91.500 تا 107.000 دلار است.

 

یک پاسخ

  1. بازتاب: pour-ali - اصناف724

دیدگاهتان را بنویسید