کاسترد چیست

کاسترد

دسر کاسترد

دسر کاسترد یا کاستارد (Custard) دسری است که اصالتا از مخلوط کردن و پختن زرده تخم مرغ، شیر یا خامه درست می‌شود و بر حسب اینکه هر یک از این مواد چقدر باشند، می‌تواند غلیظ یا رقیق باشد.

کاسترد

دسر کاسترد می‌تواند به تنهایی سرو شود یا اینکه در کنار برخی دسر‌های دیگر نقش سس را بازی کند. مثلا اگر به دستور تهیه سس پرتقالی در کیک خیس پرتقالی یا شیرینی گل مینا نگاه کنید، خواهید دید که درشان از پودر کاسترد استفاده شده است. پس این دسر همه فن حریف را دست کم نگیرید!

کاستارد (Custard) یکی از موادی است که از بهم زدن و حرارت دادن به زردهٔ تخم مرغ و شیر یا خامه درست می‌شود. بسته به این‌که چه میزان در آن زرده تخم مرغ یا مواد غلیظ‌کننده بکار رفته‌باشد، دارای غلظت رقیق تا غلیظ است. کاستارد بیشتر به عنوان دسر یا مواد تشکیل‌ دهندهٔ سس دسر بکار می‌رود و در این‌صورت حاوی شکر و وانیل است. در غذاهای نمک‌دار مانند پای کیش، پاستای کاربونارا یا گراتین نیز بکار برده‌می‌شود. همچنین به عنوان دسر در نان خامه‌ای، کرم کارامل، پودینگ ، پای و تارت استفاده‌می‌شود.

در زبان انگلیسی به این کرم (pastry cream) گفته می‌شود، و در زبان فرانسوی به نام کرم پاتیسیر (crème pâtissière) معروف است. تهیه کرم کاستارد یک عمل ظریف و با دقت است که معمولاً برای بهتر نتیجه گرفتن از روش بن ماری برای طبخ این کرم استفاده می‌کنند.

مخلوط حرارت داده شیر و زرده تخم‌مرغ به مدت بسیار طولانی در طیف وسیعی از غذاهای اروپایی استفاده می‌شده‌است. حتی برخی معتقدند ریشه استفاده از کاستارد به روم باستان بازمی‌گردد. ریشه کلمه کاستارد از کلمه فرانسوی croustade که در اصل یک تارت همراه با این کرم بوده، گرفته شده‌است. در دستور تهیه‌های قدیمی کاستارد از نشاسته یا آرد ذرت استفاده نمی‌شده و بیشتر بعد از قرن ۱۹ میلادی برای تهیه دسرهایی همانند بلان مانژ فرانسوی از نشاسته ذرت در کرم کاستارد استفاده شده‌است.

 

Share:

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest

شبکه های اجتماعی

محبوبترین ها

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

نوشته های مرتبط

magham

آموزشگاه موسیقی مقام یکی از بزرگترین مراکز آموزش موسیقی خراسان شمالی . کلاس های آموزشی سازهای سنتی، کلاسیک، پاپ، آواز، موسیقی کودکان و …. ما

ادامه مطلب »

karimkhan

رستوران کریم خان شاندیز با 20 سال سابقه کاری هر یک پرس چلو گوشت یک سیخ جوجه رایگان به همراه ماست سالاد و نوشابه با

ادامه مطلب »

ali-sadr

علی صدرآبادی مدرس دوره های کارآفرینی سابقه تدریس طولانی در دانشگاه های معتبر تدریس دوره های کنترل پروژه مشاوره صنایع مشاور کسب و کارهای نوپا

ادامه مطلب »

ElsarYoga

مربي رسمي انجمن يوگا ، داراي گواهينامه مربيگري يوگا از فدراسيون ورزش هاي همگاني،با سابقه ١٦ سال مربيگري در سبك هاي هاتا يوگا ، سيكليك

ادامه مطلب »