پراتیاهارا، دارنا، دیانا و سامادهی

با هم موفق تریم، اصناف724

پراتیاهارا، دارنا، دیانا و سامادهی

شاخه پنجم آشتانگا یوگا پراتیاهارا است برای جلوگیری از اینکه یک نفر تسلیم جاذبه حواس شود ،از کنترل موزون نفس استفاده می‌کنیم که باعث می‌شود حواس به جای دنبال کردن اهداف بیرونی خواسته ها ،به درون برگردندو آزاد شوند به این مرحله پراتیاهارا می گویند.

مرحله ی بعدی (دارانا)،تمرکز عمیق وکامل قوای ذهنی است که در تعاقب پراتیاهارا حاصل میشود.

دیانا، تکامل حالت داراناست و مرحله ی آخر،سامادهی است و میتوان به استغراق ،وصال و فنا در موضوع مراقبه معنا کردکه برای آن نیز مراتب متعددی برشمرده اند.

به گفته استاد آینگر:

سمادهی پایان جستجوی رهرو (یوگی) است. او در اوج مراقبه به حالت سمادهی می‌رسد. در سمادهی بدن و حواس یوگی آنقدر آرام است که گویی او در خواب است اما ذهن و منطقش چنان هوشیار که گویی بیدار است. یوگی آرام است حقیقت را ستایش می کند در حالی که در آن نفس می‌کشد در آن محو می‌شود و دیگر هیچ من یا مال منی وجود ندارد زیرا یوگی به یوگای حقیقی دست یافته است و فقط تجربه آگاهی، حقیقت و شادی وصف ناشدنی وجود دارد و آرامشی که از هر درکی بالاتر است. این حالت یعنی سمادهی را فقط با سکوت عمیق شاید بشود توصیف کرد. یوگی از جهان مادی دور شده و در واقع بین داننده و دانسته یگانگی ایجاد شده و به معنای کلمه یوگا رسیده است.

همانطور که مشاهده می کنید، چهار مرحله ی پایانی، به مراقبه و پرداختن به کیفیت های ذهنی مربوط می شوند و دریچه ی جدیدی را به روی آگاهی می گشایند.

Share:

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest

شبکه های اجتماعی

محبوبترین ها

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

نوشته های مرتبط

ElsarYoga

مربي رسمي انجمن يوگا ، داراي گواهينامه مربيگري يوگا از فدراسيون ورزش هاي همگاني،با سابقه ١٦ سال مربيگري در سبك هاي هاتا يوگا ، سيكليك

ادامه مطلب »

ashvan

جوراب اشوان امیدواریم جوراب های مورد علاقه خود را از میان بیش از 1000 طرح پسنده کنید و آن را برای خود خریداری کنید و

ادامه مطلب »

Patoos

فروشگاه کفش توس نبش پیامبر عظم 63 ( آزادی 117) کفش توس ارائه کننده بهترین کفش های مردانه و زنانه بچه گانه مدل های جدید

ادامه مطلب »

fatemehfatahi

• مربي رسمي انجمن يوگا ، داراي گواهينامه مربيگري يوگا از فدراسيون ورزش هاي همگاني،با سابقه ده سال مربيگري در سبك شیواناندا ساتیاناندا هاتا يوگا

ادامه مطلب »