معرفی جاذبه های گردشگری آستارا( آبشار لاتون، مرتفع ترین آبشار ایران)

آبشار لاتون آستارا از شاهکارهای طبیعت استان گیلان در قلب کوه‌های اسپیناس قرار دارد. ارتفاع آبشار لاتون  به 105 متر می‌رسد و از آن به عنوان بلندترین آبشار ایران نیز یاد می‌شود. برای رفتن به آبشار لاتون باید به 15 کیلومتری جنوب شهر آستارا که در مرز استان اردبیل قراردارد بروید و در مسیر جاده‌ای شهر لوندویل و روستای کوته کومه حرکت کنید. بعد از این مسیر باید به مدت 4 ساعت به طبیعت‌گردی و پیاده‌روی بپردازید و در مسیر پیاده‌روی و زیبای جنگلی که خستگی در این مسیر معنایی ندارد و یا کمتر احساس می‌شود راه بروید. در مسیر جنگلی لوندویل می‌توانید برای رفع خستگی در کنار چشمه‌ای بنشینید و از آب خنک آن بنوشید و برای لحظاتی طبیعت بکر این جنگل را با دقت بیشتری تماشا کنید. در گذر از مسیر جنگلی لوندویل به روستای آسیو واشون که تقریبا خالی از سکنه است و 5 خانوار بیشتر ندارد می‌رسید.

بعد از گذر از این همه زیبایی، شکوه آبشار لاتون که از 500 متری نمایان است مقابل چشمانتان ظاهر می‌شود.آبشار لاتون از بلندترین کوه‌های آستارا یعنی کوه اسپیناس که 2105 متر ارتفاع دارد سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه لوندویل سرریز می‌شود و پس از گذر از روستای کوته کومه و شهر لوندویل در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. این آبشار در مسیر پیمایشی خود از کوه 3 حوض بزرگ طبیعی اسپیناس و 3 آبشار 10 متری عبور می‌کند. آبشار لاتون به نام بارزوا نیز شناخته می‌شود. آب آبشار لاتون همیشه باتوجه به میزان بارش‌ها در فصول مختلف سال تغییر می‌یابد به طوری که آب همیشه در آن جریان دارد و هیچ‌گاه بدون آب نمی‌ماند.

اگر اهل کوهنوردی هستید می توانید راهی قله اسپیناس و قلعه لاتون شوید هرچند که برای این کار باید آمادگی بدنی خود را هم در نظر بگیرید و تجهیزات کافی  به همراه خود داشته باشید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.