مزایای وب دایرکتوری چیست؟

مزایای وب دایرکتوری

مزایای وب دایرکتوری

وب دایرکتوری در یک نگاه

وب دایرکتوری نوعی موتور جستجوگر به شمار می رود که وقتی ما به دنبال چیزی هستیم در آن موضوع مورد نظر را جستجو می کنیم؛ سپس بر اساس موضوع نتایج جستجو موضوعات مرتبط نمایش داده می شود. وب دایرکتوری بر حسب نیاز می تواند در یک حیطه خصوصی باشد یا می تواند موضوعات مختلفی را شامل شود. بر طور مثال فهرست اینترنتی مشاغل در دفترچه ی گروه مشاغل دسته بندی می شود که در آن شما می توانید توضیحاتی در قالب نوع شغل، نام شغل و اطلاعات تماس را مشاهده کنید؛ استفاده از این ابزار باعث راحتی کار می شود، طوری که شما با مراجعه به وب دایرکتوری می توانید مشاغل خاص خود را جستجو و مشاهده کنید.

در بستر اینترنت و در جهان وب ساختار فهرست اینترنتی یا وب دایرکتوری تفاوت چندانی نکرده است ولی نحوه و امکان استفاده از آن دچار تغییر و تحول شده است. سؤال اساسی این است که:

مزایا وب دایرکتوری چیست؟

تفاوت وب دایرکتوری با موتورهای جستجوگر در چیست؟

وب دایرکتوری چیست و از آن چه استفاده هایی می شود؟

در این نوشتار وب دایرکتوری را مورد بررسی قرار خواهیم دارد، پس در ادامه نیز ما را در اصاف 724 همراهی کنید.

تعریف وب دایرکتوری

وب دایرکتوری یا فهرست اینترنتی در واقع نوعی فهرست در دنیا وب است که اطلاعات گروه های خاص را در اختیار شما قرار می دهد. به زبان ساده تر دایرکتور اینترنتی نوعی روش برای معرفی وب سایتهای مختلف مرتبط با موضوع مورد جستجو به کاربران اینترنتی است. در دنیای دیجیتال و اینترنت اطلاعات وب سایتهای مختلف با موضوع های متنوع در این فهرست دایرکتوری قرار می گیرند، سپس کاربران با مراجعه و ورود به این بخش وب سایتهایی را که در زمینه موضوع مورد نظر فعالیت می کنند را جستجو و نتایج آن را مشاهده می کنند.

مزایای وب دایرکتوری

آیا وب دایرکتوری همانند موتورهای جستجوگر عمل می کند؟

با توجه به توضیحات ارائه شده می توان گفت که وب دایرکتوری همانند یک موتور جستجوگر عمل می کند، ولی در این زمینه یک تفاوت عمده بین این دو وجود دارد، چرا که وب دایرکتوری همچون یک وبگاه اینترنتی توسط فرد خاصی مدیریت می شود؛ حال آنکه موتورهای جستجوگر در بستر اینترنت توسط ربات فعالیت می کنند و موضوعات را بر اساس آن جستجو می کنند. با این تفاصیل چون جستجو در دایرکتور توسط انسان انجام می شود می توان گفت که نتایج جستجو در این وبگاه مرتبط تر از سایر موتورهای جستجوگر است و نتایج مرتبط تری با موضوع مورد جستجو را نشان می دهد.

مزایای وب دایرکتوری

مزایای ثبت لینک در وبگاه دایرکتوری

 1. باعث افزایش بازدید و ترافیک سایت شما می شود.
 2. افراد را با توجه به موضوع جستجو به وب سایت شما رهنمون می کند.
 3. ثبت لینک در وب دایرکتوری سبب می شود، تا افراد متناسب با نوع فعالیت خود و موضوع درخواستی بتوانند وب سایت مورد نظر خود را پیدا کنند.
 4. ثبت اطلاعات و گالری تصاویر باعث افزایش سئوی سایت شما خواهد شد
 5. افراد ممکن است نام سایت شما را فراموش کرده باشند، ولی از طریق لینک وب دایرکتوری ها براحتی شما را دوباره پیدا خواهند کرد.

مزایای وب دایرکتوری

انواع وب سایت دایرکتوری یا فهرست اینترنتی

وب دایرکتوری دارای گونه های مختلفی به قرار زیر می باشد.

وب دایرکتوری رایگان

همانطوری که از نامش پیداست نحوه ثبت لینک در این دایرکتوری به صورت کاملا رایگان است.

وب دایرکتوری پولی

در این روش همانطور که از نامش مشخص است برای ثبت لینک خود باید هزینه ای را پرداخت کنید.

مزایای وب دایرکتوری

فرق بین دایرکتوری رایگان و دایرکتوری پولی

 1. تفاوت دایرکتوری رایگان و پولی پس از ثبت لینک در نوع نمایش آن است. زمانی که شما لینکی را به صورت پولی ثبت کنید در بسیاری از بخش های دایرکتوری منجمله موتورهای جستجوگر دایرکتوری نمایش داده می شود و شما می توانید آن را مشاهده و بازدید خود را افزایش دهید.
 2. تفاوت دیگر دایرکتوری پولی و رایگان در نوع ارائه بک لینک است؛ در دایرکتوری پولی بک لینک نتایج بهتری از وب سایت شما را نمایش می دهد، بک لینک گرفتن از وب سایتهایی که رنگ بالایی دارند بسیار حائز اهمیت است و باعث افزایش ترافیک سایت و دیده شدن می شود. حال آنکه ثبت رایگان سایت در فهرست اینترنتی باعث می شود بک لینک به حساب آورده نشود.
 3. تفاوت دیگر دایرکتوری پولی و رایگان در نوع محتوای بارگذاری و میزان اطلاعاتی است که شما میتوانید در صفحه خود وارد نمائید.

قابلیت های پورتال دایرکتوری

وب دایرکتوری یا فهرست اینترنتی دارای قابلیت های متعددی به قرار زیر می باشد.

مزایای وب دایرکتوری

 • از این پورتال بیشتر برای جستجو در میان کسب و کارها استفاده می شود؛ به همین دلیل بیشتر طراحی آن برای کسب و کارهاست و در این زمینه امکانات خوب و زیادی را در اختیار صاحبان مشاغل قرار می دهد. امکانات گسترده ای را در اختیار کسب و کار شما قرار می دهد.
 • امکان درج آگهی پس از ثبت لینک در وب دایرکتوری وجود دارد.
 • امکان درج آدرس و مشخصات کامل در وب دایرکتوری وجود دارد
 • امکان ثبت لینک شبکه های اجتماعی در وب دایرکتوری ها وجود دارد.
 • امکان ارتباط B2B با مشتری در وب دایرکتوری وجود دارد.
 • افراد میتوانند بصورت مستقیم از وب دایرکتوری به سایت یا شبکه اجتماعی شما هدایت شده یا برای شما پیام خود را ارسال نمایند.

نتیجه گیری

وب دایرکتوری در واقع نام نوعی وبگاه است که برخلاف موتورهای جستجوگر مدیرت آن بر عهده انسانهاست. کاری همانند موتورهای جستجوگر انجام می دهد. با ثبت لینک سایت خود در دایرکتوری می توانید کاربران زیادی را به سایت خود دعوت و ترافیک سایت خود را افزایش دهید. یا بصورت B2B با مشتریان خود در ارتباط باشید. ثبت اطلاعات در وب دایرکتوری ها به سئوی شما کمک شایانی کرده و باعث صرفه جویی هزینه های سئو خواهد شد