غار سراب امیدآباد، غاری زیبا و بکر در استان چهار محال و بختیاری

یکی از مکان‌های طبیعی، زیبا و پرطرفدار استان چهار محال و بختیاری، غار سراب امیدآباد است. این غار که طرفداران بسیاری دارد یکی از زیباترین غارهای آهکی است. وارد شدن به این غار و طی کردن تمام مسیر آن، کاری بسیار هیجان‌انگیز و فنی است.

غار سراب امیدآباد در فاصله ۲۱کیلومتری شمال غرب شهر فارسان قرار گرفته است و با شهر باباحیدر ۶کیلومتر فاصله دارد. از جاده آسفالت این مکان تا غار سراب در حدود ۳۰ دقیقه راه است که ده دقیقه پایانی آن را باید با پیاده‌روی طی کرد تا به مکان غار رسید. غار در مکانی قرار گرفته که با ورود به آن باید از یک باریکه‌راه که به موازات یک دره و در بستر آن جاری است به طرف سرچشمه آب، بالا آمد. سرچشمه‌ای که از آن آب سرد خارج می‌شود دهانه دیگر غار سراب است.این مکان جایی است که اگر داخل غار هم نشدید می‌توانید به آب سرد و گوارای چشمه دسترسی داشته باشید.

نام غار بر گرفته از همین سرچشمه است ،سراب در گویش محلی به معنی سراب معمول نیست، بلکه به معنی سرآب یا سرمنشاء آب است که در گویش محلی این منطقه بسیار متداول است.

بعد از رسیدن به سرچشمه غار، یک راه باریک در طرف چپ چشمه قرار دارد که اگر مسیر آن را دنبال کنیم ما را به دهانه یک غار دیگر هدایت می‌کند. دهانه غار در میان صخره‌های زمخت و بوته‌های گون وحشی است و بیش از ۵۰ متر بالاتر از چشمه سراب، سمت چپ و ارتفاع آن در حدود ۲۴۰۰ متر است.

اکثر کسانی که قصد ورود به این غار زیبا و شگفت‌انگیز را دارند باید از چراغ و یا نور گوشی‌های همراه خود استفاده کنند. ورودی این غار بسیار زیبا و دارای دهانه‌ای کوچک است. برای وارد شدن به دورن آن باید خمیده رفت. در این مسیر، دالانی زیبا را طی می‌کنید که چهل چراغ‌هایی طبیعی به سقف آن آویزان شده است. ارتفاع غار از کف آن تا سقف به جلوتر که می رویم گاهی به ارتفاع ۱۵متر نیز می‌رسد. کف غار به دلیل کنده‌کاری و حفاری‌های متعدد حالت طبیعی خود را از دست داده است. این دالان زیباترین قسمت غار است که به قندیل‌های زیبای آن شهرت دارد. پس از طی کردن قسمت دالان در غار، قسمت بعدی آن، شامل دو بخش، می‌شود. این دو قسمت به صورت دو طبقه تشکیل شده‌اند که از ۱۵ تا ۲۵ متر با یکدیگر اختلاف ارتفاع دارند. طبقه پایین، قسمت اصلی غار است که طول بسیاری دارد، اما در حال حاضر بیشتر از ۶۰۰ متر از این دو دهانه قابل دسترسی نیست. این راهروها هر یک به شاخه‌ها و حفره‌های دیگری منتهی می‌شوند. از یکی از این دهانه‌ها، آب سرد و خروشانی خارج می‌شود که در بستر غار به صورت یک چشمه آب سرد زیبا جاری شده و جریان می‌یابد. آب این چشمه وارد دره‌ای که در نزدیکی غار است می‌شود.

در سال ۱۳۸۸ در مقابل همین رودخانه مشغول به ساختن سدی خاکی حدودا به ارتفاع ۸۰-۱۰۰ متر شدند که چشم اندازی واقعا شگفت انگیز در این شهر بوجود ‌آورد. این غار با شماره ۳۰۰ به ثبت آثار ملی رسید.

غار زیبای سراب در آهک‌های کرتاسه توسعه پیدا کرده و عمدتا رخساره آهکی دارد و در بالای آن مارن‌های زرد و قهوه‌ای وجود دارد. علاقمندان به گشت و گذار در غارها و غارنوردانی که از غار سراب دیدن کرده‌اند آن را یکی از زیباترین و بکرترین غارهای آهکی کشور می‌دانند.عمق این غار برای غارنوردان جذاب و دیدنی است.

در پیمودن مسیر غار، به دلیل وجود ارتفاعات مختلف سطح غار، و وجود سه حوضچه در این مسیر، ممکن است نیاز به تویوب یا قایق‌های بادی و حتی تجهیزات غواصی داشته باشند. بنابراین افراد عادی برای سفر کردن به این غار و دیدن جاذبه‌های آن باید با راهنما و یا یک تیم حرفه‌ای بروند. چون اگر به غار آشنایی نداشته باشند امکان بازدید از تمام قسمت‌های آن به تنهایی امکان‌پذیر نخواهد بود. اگر برای دیدن غار نیاز به زمان‌بندی باشد، تجربه نشان داده است که پیمودن این غار در حدود ۵ الی ۶ ساعت به طول می‌انجامد. بنابراین اگر قصد لذت بردن از زیبایی‌ها و هیجانات موجود از پیمودن این غار را به صورت تفریحی و نه به طور فنی دارید می‌توانید با داشتن اندک امکاناتی برای دیدن غار، اقدام کنید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.