صنایع دستی چابهار

صنایع دستی هر شهر، به هنری گفته می شود، که در طول سالیان دراز، به دست و اندیشه مردمان آن سرزمین ساخته شده است. این هنر، بخشی از هویت یک شهر می گردد. تاریخ و ویژگی های شخصیتی مردم هر شهر، را می توان در هنر آن سرزمین یافت. ارزش آثار هنری سنتی، یا همان صنایع دستی، تنها در یک شی زیبا خلاصه نمی شود. بلکه این شی آینه فرهنگ مردم یک سرزمین است. صنایع دستی از پشم، خاک و سایر مواد اولیه ای تهیه‌ شده اند. که در دسترس بشر سالیان دور بوده. این مواد با هنر ذهن انسان ترکیب شده اند. و آثار هنری، خلق گشته، که اغلب کاربرد روزمره نیز داشتند.

 صنایع دستی چابهار نیز تاریخچه و هنر گذشته این سرزمین را نشان می‌دهد. فرهنگ بلوچی، در میان سوزن دوزی، حصیر بافی و سفال، به وضوح دیده می‌شود. به‌ خصوص که صنایع دستی چابهار قدمت بسیار زیادی دارند. از این جهت، بخش مهمی از هویت بلوچی و ایرانی در نقش ها و رنگ های این آثار دیده می‌شود.

آثار هنری ساخته شده از صدف، سوزن دوزی بلوچی، خامه دوزی، حصیر بافی، لباس زنان بلوچی، زیورآلات محلی از جمله صنایع دستی چابهار است. که به وفور می‌توان آن را در مراکز خرید چابهار و خیابان های این شهر یافت. تولیدات صنایع دستی باعث رونق کسب‌ و کار و آشنایی مردم ایران با هنر محلی مردم چابهار شده است.

لباس بلوچی

لباس بلوچی زنانه بسیار هنرمندانه تهیه می‌شود. این لباس گرانترین لباس محلی ایران به شمار می‌رود. و قیمت آن بستگی به میزان کار دستی دارد که بر روی آن انجام شده است.

لباس بلوچی زنانه که به آن دوچ نیز گفته می‌شود. نمادی از زیبایی زنان بلوچستان است. و نمایشی از فرهنگ چند هزار ساله این سرزمین تلقی می‌شود.

لباس زنان بلوچی از ابریشم سبز، قرمز، نارنجی و مشکی است.

در بازار محلی چابهار می‌توانید انواع آن را بیابید. در جای جای این لباس زیبا از هنر سوزن دوزی نیز استفاده شده است. و این موضوع لباس را ارزشمند تر می‌کند. در برخی از انواع این لباس سکه دوزی و تکه دوزی نیز انجام می‌شود.

صنایع دستی چابهار
صنایع دستی چابهار، معرفی هنرمندان چابهار در اصناف724

پارچه های نفیس و سوزن دوزی بلوچی

سوزن دوزی، به دوختن دستی طرح های زیبا و سنتی، بر روی انواع پارچه گفته می‌شود.

سوزن دوزی یکی از قدیمی ترین فعالیت های اهالی بلوچستان بوده و به آن بلوچی دوزی نیز می‌گویند. در این هنر از نخ های رنگی استفاده می‌شود. و پارچه ای ساده پس از سوزن دوزی شدن به هزاران طرح و نقش درهم تنیده و رنگارنگ منقش می‌شود.

پارچه هایی که سوزن دوزی می‌شوند در لباس، سجاده، سفره عقد و رومیزی استفاده می‌شوند.

انواع سوزن دوزی عبارت اند از:

ابریشم دوزی که بر روی پارچه ابریشم انجام می‌شود.

پته دوزی، ممقان دوزی، ده یک دوزی، خامه دوزی که در آن از نخ ابریشم استفاده می‌شود.

منجوق‌دوزی.

شماره‌دوزی.

سرمه‌دوزی.

صنایع دستی چابهار
صنایع دستی چابهار، معرفی هنرمندان چابهار در اصناف724

زری دوزی و گلدوزی

نقش و نگاره‌های عامیانه را می‌توان در دل دست بافت‌های تاریخی چابهار و دیگر شهرهای سیستان به خصوص در زری دوزی و گلدوزی های متنوع چابهار دید.

این نقش و نگارها سالیان دراز، سینه به سینه به زنان امروزی چابهار رسیده است و نشانگر روح زیبایی شناسی و هنر در قلب این مردمان است.

آینه دوزی و سکه دوزی

آینه دوزی و سکه دوزی در بیشتر مناطق سیستان و بلوچستان رواج دارد. سکه دوزی و آینه دوزی در لباس‌های محلی همچون جلیقه و روتختی و گاهی نیز در دیوار کوب‌ها اجرا می‌شود.

در سکه دوزی از سکه، مروارید، منجوق، خرمهره، آینه دکمه صدفی، پولک و غیره استفاده می‌شود.

صنایع دستی چابهار
صنایع دستی چابهار، معرفی هنرمندان چابهار در اصناف724

حصیربافی هنری از صنایع دستی چابهار

به هنر حصیربافی در اصطلاح سیس بافی یا خولک بافی نیز می‌گویند. انواع حصیر بافی، همان بافت گیاهان خشک شده و رشته‌ رشته گیس درخت خرما است. که بر روی تنه درخت قرار دارد.

نوع بافت در حصیر بافی، سیس بافی و خولک بافی یکسان است. ولی مواد مورد استفاده در هر کدام با دیگری تفاوت دارد.

این هنر یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی چابهار است. و به نظر می‌رسد از زمانی که نی و بشر در این سرزمین وجود داشته. کار بافت حصیر نیز انجام می‌شده است.

در خولک بافی از ساقه‌های نی استفاده می‌شود. و بعد از آماده‌سازی رشته‌ها آن‌ها را با شیوه‌های بافت متنوع در یکدیگر می‌بافند.

نوع دیگری از حصیر بافی در بلوچستان وجود دارد. که تگرد نامیده می‌شود. این هنر از بافته شدن رشته‌های برگ درخت خرما تهیه شده. و بافتی محکم و سخت دارد.

با استفاده از حصیر بافی قایق حصیری، صندل، جارو، زیرانداز، سبد و پرده ساخته می‌شود.

گلدان، سبد خمره‌ای (کپاد)، سبد نان، بادبزن، زیرانداز، کیف حصیری از جمله صنایع دستی ساخته شده از حصیر در چابهار است.

صنایع دستی چابهار
صنایع دستی چابهار، معرفی هنرمندان چابهار در اصناف724

چادر بافی

همچون عشایر تمام مناطق ایران، عشایر چابهار نیز سیاه چادر یا پلاس را، خودشان تهیه می‌کنند.

این سیاه چادرها با استفاده از موی بز بافته می‌شود.

پلاس نیز گلیمی پشمی است که بیشتر برای فرش کردن کف چادر عشایر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صنایع دستی چابهار
صنایع دستی چابهار، معرفی هنرمندان چابهار در اصناف724

گلیم بافی

زنان چادر نشین، و همچنین مردمان روستاهای چابهار و کنارک در کنار دیگر کارهای خود به گلیم بافی نیز می‌پردازند.

این گلیم‌ها از پشم دام‌های عشایر تهیه می‌شوند. و رنگ‌هایی با زمینه قهوه‌ای و قرمز مایل به قهوه‌ای دارند و نقش و نگارهای آن‌ها اغلب راه راه و هندسی است.

صنایع دستی چابهار
صنایع دستی چابهار، معرفی هنرمندان چابهار در اصناف724

صنایع دستی ساخته شده از صدف

صنایع دستی ساخته شده از موجودات دریایی توسط بومیان و ساحل‌نشینان استان سیستان و بلوچستان همچون چابهار انجام می‌شود.

این هنر شامل 70 نوع صنایع دستی متفاوت است که از میان آنها می‌توان به معرق صدف، انواع تابلو، مجسمه و اشیا گوناگون اشاره کرد.

در ساخت این صنایع دستی از انواع صدف، استخوان ماهی، پوسته حلزون‌ها، مرجان و گوش ماهی استفاده می‌شود.

گالری توسکا
گالری هنری توسکا، گالری توسکا

در صورتی که تمایل دارید هنر زیبای صنایع دستی چابهار را بیشتر ببینید. و با هنرمندان این سرزمین آشنا شوید. لطفا از بخش صنایع دستی نیز بازدید نمایید.

بازدید از بخش صنایع دستی