روستای دهبار

روستای دهبار از جمله روستاهای خوش آب و هوای خراسان رضوی است که در فاصله ۱۸ کیلومتری طرقبه و در دامنه های سرسبز رشته کوه بینالود قرار دارد. این روستا پیشترها “بار” نام داشته که نشان از فراوانی محصولات باغ های روستاییان بوده است.

طبیعتی زیبا و بکر و آب و هوایی تمیز و سرشار از اکسیژن و آبهایی خوش طعم و گوارا و همچنین مردمانی خونگرم و بانشاط و مهمان نواز از ویژگیها و شاخصه های اصلی این روستا است.

دهبار بخاطر طبیعت جذابش در تمامی فصول مورد توجه طبیعت گردان و علاقمندان به پیاده روی و کوهپیمایی است.

مسیر دسترسی به این روستا از ابتدای جاده طرقبه آغاز می شود. برای رسیدن به جاده طرقبه می توانید از پارک ملت به سمت انتهای بلوار وکیل آباد حرکت کنید و با ورود به دو راهی طرقبه – شاندیز، حرکت خود را به سمت طرقبه ادامه دهید.

بعد از گذر از طرقبه به سمت جاغرق از اولين سه راهي سمت چپ به سمت روستاي طرقدر راهي شد ، بعد از گذر از روستای طرقدر و عبور از کنار پروژه بزرگ ارغوان و بعد از رسیدن به دو راهی دهبار – کلاته آهن ٬ مسیر سمت راست را انتخاب و بعد طی مسیری زیبا و کوهستانی به روستای دهبار رسید.

این مسیر از دوراهی کلاته آهن تا خود روستای دهبار آسفالت می باشد.

در مسیر حرکت از میان روستا  دو سرویس بهداشتی عمومی قرار دارد که گردشگران و طبیعت گردان می توانند از آن استفاده کنند. وجود یک حمام قدیمی و قبرستان قدیمی و قبری موسوم به خواجه غیاث الدین علی باری که قدمت آن به ۵۹۵ هجری قمری باز می گردد از شاخصه های تاریخی این روستا است.

کار عمده ساکنان دهبار باغبانی و عمده محصولات باغ‌های دهبار گیلاس، آلبالو، سیب، گلابی و گردو است.

دامنه های اطراف روستای دهبار نیز مملو از گیاهان دارویی است. ریواس، پیازچه کوهی، کنگر، کما، اسطوخودوس، کاکوتی، چای کوهی، شاتره، کل پوره، پرسیاوش، بارهنگ، خاکشیر، گل پر، درمنه تلخ، سوختروشو، گون، سماق، زرشک و گل بنفشه پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهد.

 

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.