روستای ایدلیک

روستای ایدلیک یا ایده لیک در 34 کیلومتری شهر کلات نادر از توابع استان خراسان رضوی واقع شده است که دو راهی آن در 27 کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا می‌شود و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد. ارتفاع روستا از سطح دریا ۱۰۵۰ متر و فاصله آن تا کلات ۳۳ کیلومتر می باشد.

ایدلیک اولین روستا در مسیر رودخانه ایدلیک می‌باشد که به این دلیل دارای آبی تازه و زلال می‌باشد و این رودخانه منبع تامین آب کشاورزی و خصوصا شالیکاری آن است.

شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامداری است. محصول اصلی این روستا برنج و پرورش ماهی است. از جمله نکات جالب توجه در این روستا شالیزارهای زیبای آن است که یکی از مرغوبترین انواع برنج دنیا در آن کشت می شود.

 

آب و هوای ایدلیک جزء آب و هوای معتدل کوهستانی محسوب می‌شود. منازل این روستا در دره‌ای که رودخانه از آن میگذرد در وسط و دو دامنه کوه در دو طرف رودخانه تشکیل شده است و لذا روستا به سه قسمت ” سالیک محله، میان محله و …..” تقسیم شده است. زبان اکثر مردم این روستا ترکی است.

رودخانه ایدلیک از کوههای هزارمسجد سرچشمه میگیرد و پس از عبور از جنگل سیستان وارد ایدلیک شده و سپس از روستاهای سلطان آباد، قاباخ و ارچنگان میگذرد و وارد خاک کشور ترکمنستان می‌شود.

دره ایدلیک در جنوب روستا واقع شده است. پیمایش دره ایدلیک نیازمند مهارتهای فنی دره نوردی و تجهیزات لازم است.

با رفتن به این روستا هم از طبیعت بکر جنگلی و هم از دره ایدلیک و رودخانه آن لذت خواهید برد و هم با یک پیاده روی مختصر، به چشمه های آب گرم با منشا آهک یا گچ بر می خورید. روستای ایدلیک درقدیم به نام ایده لیک بوده که مفهوم آن از آب فراوان بوده که به مرور زمان به ایدلیک تغیر نام یافت که به دلیل رویش فراوان درختان ایده بوده است.

در این منطقه هنوز مردم آداب و رسوم کهن خود پایبند هستد. در مراسم ازدواج اکثر خانواده های این روستا از لباس های محلی خود استفاده می کنند. در مراسم عروسی، عروس و داماد سوار بر اسب در میدان اصلی روستا حاضر میشوند و داماد طبق رسوم و آیین پیشینیان خود، سیب و انار را از روی سر عروس به سمت مردم می اندازد و و اکثرا جوان ها اقدام به گرفتن آن میوه میکنند. این کار برای آن ها نماد بخت گشایی است.

در مراسم عروسی برنامه هایی مانند کشتی و استحمام عروس و داماد توسط نزدیکان صورت میگیرد. علاوه بر بهار و تابستان، در مهر و آبان بعد از کشت شالیزارها برای شرکت در مراسم زیبای ازدواج به این روستا بروید.

دسترسی

دو راهی آن در ۲۷ کیلومتری جاده کلات نادر به درگز جدا می‌شود و پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک میرسد.

 

 

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.