روستای اسطلخ جان، روستای بدون بیکار گیلان

روستای اسطلخ جان به عنوان روستای نمونه گردشگری گیلان نیز شناخته شده است، این روستا از توابع شهرستان رودبار است.

این روستا بنا بر سرشماری سال 85 دارای 219 خانوار با 834 نفر جمعیت است که  از غرب به کوه های درفک و ارتفاعات جنگلي متصل است و همین امر طبیعتی بکر، دلنشین و زیبا را برای روستا به ارمغان آورده است.

اسطلخ جان قدمتي چند صد ساله دارد و نام قديم آن « سلچان» بوده است که بعد به مرور زمان و با توجه به فراوانی استخر در این محل با گویش محلی به اسطلخ جان تغییر نام یافت. مردم روستا شیعه جعفری بوده و به زبان گالشی سخن می گویند.

روستای اسطلخ جان

یکی از جاذبه های توریستی این منطقه امامزاده محتشم است که در قلب جنگل قرار داشته و هر ساله توریست های زیادی برای زیارت و سیاحت به این مکان مراجعه می کنند.

دامداری و کشاورزی شغل اصلی مردم روستا بوده و از این طریق امرار و معاش می کنند. برنج مهم‏ترين محصول زراعی و پرورش گاو، گوساله و گوسفند به طور سنتي در روستا متداول است و گوشت، ماست، شير و پنير از فرآورده‏هاي مهم روستاست.

پرورش طيور خانگي همچون مرغ و اردک، بافت انواع جوراب و شال توسط زنان روستايی از ديگر فعاليت‏ های مردم روستاست.

این روستا دارای هفت استخر طبیعی زیباست که با منظره زیبا و آب و هوای مطلوبش، مکانی امن برای گردشگران محسوب شده و در صورت بسترسازی مناسب و مهیا کردن زیرساخت های لازم می تواند قطب گردشگری این شهرستان و استان شود.

عکاسخانه سنتی، فروشگاه صنایع دستی، لبنیات محلی، البسه سنتی در این روستا جهت پذیرایی از گردشگران ایجاد شده است.

 

اما آنچه که این روستا را متمایز از سایر روستاها ساخته طبیعت بکر و آب و هوای مطلوبش نیست. در آزادراه رشت- قزوین تابلوی در حاشیه جاده رخ نمایی می کند:« اسطلخ جان، روستای بدون بیکار گیلان» و همین وجه تمایز این روستا از سایر روستاهاست.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.