راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

حتما می دانید که با گذشت زمان و تغییر سبک زندگی مردم، شیوه کسب و کارها، نیز دستخوش تحولات شده و به سمت اینترنتی شدن پیش می رود.

امروزه کسب و کارهای سنتی نیز نیازمند ایجاد تغییراتی در روش های مدیریت و خدمات رسانی به مشتریان خود هستند، چرا که امروزه اکثر مردم تمایل دارند، نیاز های خود را از طریق اینترنت مرتفع نمایند.

اگر شما هم قصد دارید به خیل کسب و کارهای اینترنتی بپوندید و از این بازار پررونق و مدرن، کسب در آمد کنید، تا انتهای این مطلب، با ما همراه باشید.

با چند قدم، کسب و کار خود را به روزرسانی کنید

برای شروع و راه اندازی کسب و کار اینترنتی، یا به روز کردن کسب و کار سنتی خود، می توانید بر اساس این مراحل عمل کنید. مدیران کسب و کار بسیاری با پیروی از این مراحل به موفقیت رسیده اند.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

قدم اول: مهم‌ترین نیازهای مردم را کشف کنید

با استفاده از اینترنت می توانید به راحتی از نیازهای مردم مطلع شوید. با مراجعه به انجمن های گفتگوی آنلاین، می توانید دریابید که کاربران چه مشکلاتی دارند و به دنبال چه راه حل هایی می گردند.

آیا شما به وسیله محصولات یا خدمات خود، می توانید راه حلی برای مشکلات آنها به وجود آورید؟

بیشترین کلیدواژه های جستجو شده، نشان دهنده نیاز های کاربران هستند. با بررسی کلید واژه ها، همچنین می توانید بهترین کلمات کلیدی با میزان رقابت کم را پیدا کنید.

در مرحله بعد، با مراجعه به وب سایت رقبای موفق خود، می توانید روش های آنها را برای خدمت رسانی و فروش بیشتر، بررسی کنید و از آنها الهام بگیرید.

 

قدم دوم: از ابتدای کار برای تبلیغات و بازاریابی فروش برنامه‌ریزی کنید

یک روش اشتباه: اکثر افراد به هنگام شروع یک کسب و کار تازه، ابتدا با صرف هزینه فراوان، محصولات خود را تولید کرده و سپس به فکر بازاریابی و فروش آن می افتند.

با این روش اشتباه، تنها زمان و هزینه شما اتلاف می شود.  اگر می خواهید هنگام شروع کسب و کار خود، ریسک کمتری نمایید و فروش موفق تری داشته باشید، باید پیش از هر کاری، به فکر بازاریابی و فروش محصولات یا خدمات خود باشید.

با به کارگیری این موارد می توانید مشتریان و مخاطبان خود را علاقه مند کرده و آنها را درگیر فرآیند خرید نمایید.

همواره خود را جای مشتریان و مخاطبان بگذارید. بزرگترین سوال آنها این است که : این محصولات یا خدمات، به چه کار می آیند و چه فایده ای برای من دارند؟

قدم سوم: وب سایت خود را راه اندازی کنید

در مرحله بعد نوبت به راه اندازی وب سایت یا به عبارتی فروشگاه مجازی شما می رسد. طراحی سایت، یکی از مهم ترین مراحل در جذب مشتریان است و کیفیت پایین آن، می تواند مخاطبان شما را به سرعت دلسرد کند.

هنگامی که یک کاربر، وب سایت شما را باز می کند، تنها چند ثانیه فرصت دارید، تا او را متقاعد کنید که در وب سایت باقی بماند، در غیر این صورت، وب سایت را ترک می کند. اگر سایت شما برای کاربر، جذابیتی نداشته باشد، احتمالا بازدید دومی هم در کار نخواهد بود.

بنابراین بسیار مهم است که کار طراحی سایت را به شرکتی معتبر، با تجربه و تخصص بسپارید.

چرا طراحی سایت برای راه اندازی کسب و کار لازم است؟

قدم چهارم : سئو کنید!

همان طور که گفته شد، وب سایت شما هرچه قدر هم که حرفه ای و جذاب طراحی شده باشد، بدون سئو و محتواگذاری، اصلا دیده نخواهد شد و تنها باعث اتلاف زمان و هزینه شما می شود. شاید هزینه های سئو در ابتدای کار برای شما بسیار زیاد باشد اما میتوانید با تولید محتوای الکترونیک و معرفی سایت خود در وب دایرکتوری های مختلف باعث افزایش بازدید و فروش محصولات خود شوید.

قدم پنجم : مخاطبان و مشتریان را پیگیری کنید

با استفاده از ترفندهای مختلفی می توانید راه های ارتباطی خود را برای مشتریانتان آسان کنید.

یکی از این راه ها ثبت اطلاعات خود در وب دایرکتورهای مهم است. در این صورت مشتریان شما براحتی شما را خواهند یافت و در زمان میتوانند اطلاعات بروز شما را در اختیار داشته باشند

قدم ششم: از تکنیک های فروش بیشتر استفاده کنید.

یکی از مهم ترین اصول در بازاریابی اینترنتی، ایجاد ارتباط پایدار با مشتریان و حفظ حضور آنهاست.

نتایج تحقیقات نشان داده است، بین 30 تا 40 درصد از مشتریانی که یک بار از شما خرید کرده اند، در صورت رضایت، باز هم خرید خود را تکرار می کنند. البته این به شرطی است که مشتریان را پیگیری کرده و آنها را وارد فرآیند قیف فروش نمایید.

جذب مشتریان تازه، همیشه سخت تر از نگهداری مشتریان قدیمی است و به هزینه و حوصله بیشتری نیاز دارد.

تکنیک های فروش ویژه و تخفیفات به شما کمک می کنند تا مشتریان خود را به خرید مجدد ترغیب کنید. برای این کار می توانید:

جمع بندی:

اگر در ابتدای راه اندازی کسب و کار خود هستید، یا قصد دارید کسب و کار سنتی خود را به روز کنید، با به کارگیری مطالب و نکات این مقاله، می توانید با ریسک کمتر، به موفقیت دست پیدا کنید.

بهتر است برای توسعه و راه اندازی کسب و کار خود، به طور دقیق برنامه ریزی کرده و از نکات بالا در طرح ریزی خود استفاده نمایید؛ چرا که این مراحل، خلاصه تجربیات و تلاش های برندهای موفق اینترنتی است.