دوره تقویت عضلات کف لگن

دوره تقویت عضلات کف لگن

آگاهی به بهداشت جسمی و روانی زنان، اولین و مهمترین گام برای رسیدن به جامعه ای سالم است. (تقویت عضلات کف لگن)

تغییرات فیزیولوژی و آناتومیکی و روانی که بانوان در طی دوران بلوغ تا بعد از یائسگی، پشت سر می گذارند، آنها را آسیب پذیر می کند.

حضور بانوان سالم و بانشاط چه درخانه و چه در فعالیت های اجتماعی، زمانی تحقق می یابد که جامعه نسبت به سلامت بانوان خود حساس باشد.

دوره تقویت عضلات کف لگن

یکی از مشکلات جهانی بهداشت زنان، سندرم ضعف عضلات کف لگن است که به دنبال بارداری و زایمان می تواند بروز کند و با افزایش سن وخیم تر شود.

عوارضی مانند: بی اختیاری ادراری، عفونت های مکرر ادراری و تناسلی، کمردرد، نزدیکی دردناک و مشکلات دفعی، بسیار آزاردهنده بوده و وظایف خانه داری و فعالیت های اجتماعی بانوان را مختل می کند .

و زمینه را برای کاهش اعتماد به نفس و بروز افسردگی فراهم می نماید. سالانه درسراسر جهان هزینه های هنگفتی بابت بهداشت و درمان این عارضه صرف می شود.

برنامه ریزی برای بالا بردن سطح آگاهی بانوان و آموزش راه های پیشگیری و درمان های محافظه کارانه می تواند از بروز این مشکل و عوارض آن جلوگیری کرده و هزینه های بهداشتی و درمانی خانواده و جامعه را کاهش دهد.

باتوجه به این مهم که خط اول درمان این سندرم، خود مراقبتی است و با مولفه های ذهنی و روانی فرد هم مرتبط است، تلفیق تمرین کیگل  به عنوان درمان کلاسیک با آموزه های یوگا بسیار تایرگذار است.

هدف این دوره شامل :

1.آشنایی با سیستم اوروژنیتال( ادراری – تناسلی )

  1. شناخت عضلات کف لگن ،نحوه ی به کارگیری آنها درانجام حرکات و روش صحیح آموزش شناسایی به بانوان
  2. آشنایی با بیماریهای مرتبط با ضعف عضلات کف لگن
  3. آموزش تمرین کیگل در پوزیشن های مختلف
  4. آموزش آساناها، تمرینات تنفسی وتکنیک های آرام تنی موثربر افزایش قدرت عضلات کف لگن

Pelvic  Floor Muscle Training(PFMT)