جنگل فندقلو جنگلی با دشت های رویایی گل بابونه

جنگل فندق لو با وسعتی در حدود 85 هکتار در فاصله ی 25 کیلومتری شهر اردبیل و محدوده ی شهر نمین (وجه تسمیه شهربه خاطر نمناک بودن محل ) قرار دارد. این مکان به خاطر زیبایی ها و مناظر و جذابیت های طبیعی همچون گردنه حیران، استخر آب گرم، رستنگاه گل سوسن، گل چلچراغ و … معروف و مشهور است و مورد بازدید علاقمندان و گردشگران زیادی قرار می گیرد.

استخر موجود در این جنگل که آب آن خواص درمانی نیز دارد، پذیرای بسیاری از افراد است که به این آب تنی در آب گرم علاقه دارند.

جنگل فندقلو دارای آب و هوای مرطوب و دلپذیر نیز بوده و به همین جهت موجب رشد درختان مختلف میوه مانند فندق که به علت فراوانی به همین نام معروف است، سیب وحشی و گونه های علفی منطقه مانند نسترن ،گوجه سبز، ازگیل، به ،تمشک، خاس، پامچال، بابونه، سرخس، بنفشه وحشی، گل گاو زبان، توت فرنگی وحشی است. همچنین گونه های جانوری مانند خرس قهوه‌ای و سمور و پرندگانی مانند قرقاول، کبک و عقاب طلایی زندگی می‌کنند.

مسیرهای گوناگونی برای رفتن و لذت بردن از طبیعت این جنگل وجود دارد اما بهترین آن که آسفالت هم می‌باشد، سه راهی جاده اردبیل به شهر آستارا در نزدیکی شهر نمین است. در مسیر راه اردبیل به شهر آستارا و قبل از رسیدن به شهر نمین، تابلوی جنگل فندقلو دیده می‌شود. همچنین راه دیگری نیز برای رسیدن به این جنگل از جاده اردبیل به تهران در گردنه حیران  وجود دارد که از داخل روستای گیلده میگذرد.

جاذبه های جنگل فندقلو

دشت گل های رویایی بابونه 

بابونه گیاهی ست یک ساله که به صورت خودرو در مزارع، دشت ها، باغ ها و بیشتر مناطق جنگلی می روید و تا 20 تا 40 سانتی متر رشد می کند. این گل در عطاری، طب سنتی، داروسازی صنعتی و تولید مواد بهداشتی کاربرد بسیار دارد.

جشنواره گل های بابونه

در روزهای 24 یا 25 خرداد هر سال به مناسبت روز جهانی گل و گیاه، جشنواره گل های بابونه در این مکان برگزار می شود و بسیاری از گردشگران برای شرکت در آن به جنگل فندقلو می آیند. جایی که می توانند هم از زیبایی طبیعت بهره ببرند، هم اطلاعاتی در مورد خواص گیاه بابونه و دیگر گیاهان دارویی به دست آورند و هم با خرید از چادرهای صنایع دستی کمکی به اقتصاد منطقه کنند. در کنار اینها برپایی غرفه های مختلف فرهنگی، ادبی، تولیدات کشاورزی و ورزش های رزمی، اجرای هنرهای بومی و موسیقی محلی به جذابیت جشنواره کمک بیشتری می کند.

 

آبگرم مشه سویی

یکی از جاذبه‌های جنگل فندقلو، آبگرم نمین است که اسمش را مشه سویی گذاشته‌اند، آب گرمی که خاصیت درمانی هم دارد.

آبگرم نمین ۱ ساعت و نیم پیاده‌ تا دامنه‌ کوه با روستای گیلده فاصله دارد. این مسیر مالرو است. با رفتن به آبگرم می‌توانیم از آبشاری هم که آن حوالی‌ست، دیدن کنیم و مدتی را کنارش بگذرانیم.

 

 

پیست اسکی فندقلو

تابستان‌ها بازار اسکی در مرتع‌های سبز این جنگل داغ می‌شود. زمستان‌ها هم می‌شود برای اسکی روی برف برنامه‌ریزی کرد. پیست اسکی فندقلو مجهز است و امکانات کافی برای اقامت دارد.

 

تله کابین حیران

تله کابین حیران که از سال ۱۳۹۰ رونق گرفته. این تله‌کابین در کیلومتر ۳۵ جاده آستارا-اردبیل، در منطقه معروف به حاجی امیر است.

 

دریاچه سوها

دریاچه‌ سوها یا سوا یکی از جاهای دیدنی اردبیل است که نزدیک نمین و جنگل فندقلو قرار گرفته است. از اردبیل به‌طرف روستای بریس و نیارق و بعد روستای سوها باید بروید. حدود ۵ کیلومتر از راه خاکی‌ست، اما مشکلی برای عبور و مرور نیست. اطراف دریاچه از چمن پوشیده شده و بسیار زیبا و دیدنی است.

 

 

 

جنگل نوردی، پیک نیک و عکاسی

اگر اهل طبیعت گردی هستید و آشنایی لازم با طبیعت گردی دارید، جنگل فندقلو می تواند برای شما شگفتی های کوچک و بزرگی داشته باشد. البته بهتر است کار جنگل نوردی و پیاده نوردی را همراه با یکی از لیدرهای محلی و آشنا به منطقه همراه با تجهیزات و آمادگی مناسب انجام دهید تا به مشکل بر نخورید.

می توانید با زیرانداز و وعده غذایی کوچک در جایی پیک نیک کنید و  از مناظر بکر و دیدنی این جنگل نهایت استفادع را ببرید وعکاسی را هم در کنار دیگر کارها فراموش نکنید.

 

 

 

فصل سفر

فندقلو در منطقه ای مرتفع قرار گرفته است و تابستان هایی خنک و مطبوع و زمستان هایی سرد و مرطوب دارد.

بهار و تابستان: بهترین فصل سفر به فندقلو بهار است. در این فصل می توانید به تماشای دشت های بابونه (از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد) بیایید و از مناظر پر طراوت بهاری لذت ببرید. البته تابستان نیز به دلیل کوهستانی بودن منطقه و وجود پیست اسکی روی چمن از بهترین زمان ها برای سفر به فندقلوست.

پاییز و زمستان: پاییز فندقلو نیز بسیار زیباست و گفته می شود اینجا در اصل دو بهار دارد، یکی از ابتدای فروردین تا پایان خرداد و دیگری از مهر تا آبان. زمستان فندقلو اما بسیار سرد است و کمتر گردشگری در این زمان به اینجا سفر می کند.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.