تست بازیگری و راه‌ بازیگر شدن

راه بازیگر شدن و تست بازیگری، هر دو مقوله‌ بسیار پیچیده‌ای است. وارد شدن در این جهان زیبا نیاز به یادگیری‌های فراوان و مطالعات گسترده‌ای دارد. این روزها هنگامی که از خیلی‌ها می‌پرسیم که در آینده دوست دارید چه‌کاره شوید؟ اولین چیزی که می‌گوید بازیگری است. اما حرفه بازیگری آن‌قدر ساده نیست که هرکس بتواند واردش شود. خصوصاً وقتی به کلاس‌های بازیگری می‌روید که مراحلش را بگذرانید تازه متوجه می‌شوید که راه ستاره شدن و حتی دیده شدن واقعا طولانی و دشوار ا‌ست. اولین چیزی که شما را وارد این دنیای بزرگ می‌کند مطالعات وسیعی است که باید انجام دهید.

کتاب‌های استانیسلاوسکی
پیشنهاد ما برای شروع، خواندن سه جلد کتاب استانیسلاوسکی (بزرگ‌ترین نظریه‌پرداز در حوزه تئاتر معاصر) است. که شامل: ماده‌سازی هنرپیشه، شخصیت‌سازی و نقش‌آفرینی است. در این سه جلد که درباره حوزه درون صحبت می‌شود شما با درونیات خود و استعدادهایتان آشنا می‌شوید یعنی آشکارسازی آنچه در درون بازیگر اتفاق می‌افتد. این مباحث دنیای درون را برای ما روشن می‌سازد. همچنین به موضوع‌هایی مانند: کردار و رفتار، صدا و بیان، منطق و تداوم و جاذبه و کشش، اخلاق و نظم و خود احساس‌گری می‌پردازد. شما وقتی به خودشناسی درونی برسید آن‌وقت می‌توانید استعداد خود را کشف کنید که اصلاً علاقه‌ای برای ورود به این حرفه دارید یا نه.

بازیگری فرایند است
بیشتر بازیگران بزرگ بر این عقیده‌اند که بازیگری یک فرایند است. نوعی تبدیل شدن یک موقعیت به موقعیت دیگر. باید قریحه‌ای داشته باشید. یعنی همان استعدادی که همه از آن حرف می‌زنند. مثلاً کسی تقلید صدا می‌کند فکر می‌کند بازیگر قابلی است ولی کسی او را نمی‌بیند. این یک تست اشتباهی است که او از خود به نمایش می‌گذارد. کسی که دوره آکادمیک را نگذرانده و شاگردی نکرده کمی مشکل به آن خودشناسی می‌رسد. حتماً و لزوماً نیز کلاس‌های بازیگری نیست، منظور این است که حتی فیلم‌های مربوطه هم دیده باشد یا ورک شاپ‌هایشان را رفته باشد یا معاشرت با انسان‌های بزرگ خودش کمک می‌کند به این کشف.

چگونه برای خود تست بازیگری طراحی کنیم

درباره تست‌های بازیگری شما می‌توانید در موقعیت‌های مختلف خود را امتحان کنید. یا در موقعیت‌های مختلف خود را حفظ کنید. مثلاً با دوستانتان به کوهنوردی می‌روید و وقتی به بالاترین نقطه‌ کوه می‌رسید و وقتی خسته می‌شوید تمام مراحل راه رفتن به این فکر کنید که چگونه راه می‌روید، چگونه تنفس می‌کنید و خستگی را مثل یک تست بازیگری برای خود در نظر بگیرید. حتی در دعواهایی که می‌بینید یا اگر خودتان در دعوایی شرکت کردید.

در بازیگری، بازیگر است که در موقعیت‌های حساس از کالبد خود شکافته شود و از بیرون خود را نگاه کند. مثلاً در مراسم‌ تدفین و ختم که چه می‌کند و چگونه برخورد می‌کند. شاید بگویید این بی‌رحمی است، اما بدانید که بازیگر باید بی‌رحم باشد. او باید شخصیت دوم، سوم، چهارم و خیلی بیشتری داشته باشد. برای تست موارد ذکر شده کتاب داستان رابرت مک‌کی می‌تواند بزرگ‌ترین مرجع برای شما باشد و کمکتان می‌کند که خود را در موقعیت‌های مختلف امتحان کنید.

شما باید از همه اطلاعات سینمایی باخبر باشید. هر جا از گرفتن تست برای فیلمی صحبت می‌شود پیگیر باشید. به آنجا مراجعه کنید و زود ناامید نشوید. زیرا برای خودتان بهتر است که امتحان می‌شوید. هر دفتر تست بخصوص خود را دارد و این می‌تواند به شما نیرو بدهد تا ببینید در جلوی دوربینی که قرار می‌گیرید آیا همان آدم همیشگی هستید یا نه.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.