بهداشت شخصی حیوانات

?
وقتی صحبت از بهداشت شخصی حیوانات می شه ذهن ها بسمت واکسیناسیون و درمان انگلی منحرف میشه!
بهداشت شخصی حیوانات مجموعه کارهای است که صاحب حیوان برای تمیز نگاه داشتن حیوان خود انجام می ده.
در ابتدا بحث مکان دستشوی کردن حیوان است. برای گربه ها خیلی راحت است اکثر گربه ها بمحض اینکه ظرف خاک برایش گذاشته بشه در آنجا دستشوی می کنند، اما سگ ها بخصوص توله ها نیاز به آموزش دارند. صاحب توله با خرید پدهای بهداشتی و قطره آموزش ادرار  و محدود کردن حیوان می توانند این آموزش را سریع به سگ یاد بدهند.
ظرف غذای حیوان باید قابل شستشو باشه و هر روز شسته بشه در مورد حیوانات نمی تونیم از ظروف یکبار مصرف استفاده کنیم. چون حساسیتهای شدیدی برای حیوانات ایجاد می کنه.
شانه کردن و شستشوی حیوانات، شانه بخصوص در حیوانات مو بلند حتما هر روز حداقل یکبار انجام بشه. شستشوی حیوان هر سه تا چهار هفته یکبار انجام بشه، اما ممکن حیوان خانگی اسهال بشه یا تو گل و خاک بازی بکنه و کثیف بشه در این مواقع زودتر شسته بشه. شستشو باید با شامپوی مخصوص حیوانات انجام بشه چون هم بهتر تمیز میکنه و PH آن با بدن حیوان مطابقت داره.
شستشوی دست و پای حیوانات بعد از دستشوی هم کار خوبی است اما بهتر دست و پا را با دستمال مرطوب مخصوص حیوانات تمیز کرد.
تمیز کردن دور چشم ابتدا صبح زمان بیدار شدن با تکه پنبه ای که قطره های تمیز کننده چشم روش ریخته شده باید انجام بشه.
گوش حیوانات هم باید هر هفته تمیز بشه اینکار هم با پنبه و قطره های تمیز کننده گوش انجام میشه.
کوتاه  کردن ناخن حیوانات هم برای بهداشت شخصی حیوانات لازم است. ناخن حیوانات دارای رگ است و در زمان کوتاه کردن باید مراقب بود تا خون ریزی ایجاد نشه من سفارش می کنم اینکار را  تو کلینیک ها انجام بدید.
مسواک زدن، دندانهای سگ و گربه تا سن ۷ ماهگی جابجا میشه یعنی دندان شیری میریزه و دندان دائمی در مباد اما بهتر بچه گربه ها و توله سگها را هفته ای دوبار دندان هایشان باید مسواک بشه تا زمانی که بزرگ می شوند اجازه مسواک کردن را به صاحبشان بدهند.
محل زندگی حیوان باید تمیز باشه و مرتب جارو بشه و کفش قابل شستشو با با یا دستمال باشه.
در مورد واکسن و انگل این بهداشت شخصی نیست و بهداشت عمومی است که در نوشتارهای بعدی توضیح داده خواهد شد.
?

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.