اگر خیلی باهوشی، پس چرا خوشحال نیستی؟

شما هم فکر میکنید خیلی باهوش و زرنگ هستید و به اصطلاح مو را از ماست بیرون میکشید؟ علیرغم تصمیم های درستی که در زندگی تان تا به امروز گرفتید، احتمالا فردِ واقعا شادی نیستید…

یک آزمایش فرضی را به صورت تخیلی فرض کنید :
شما در یک قرعه کشی بر حسب اتفاق برنده شدید که جایزه این قرعه کشی دو قطعه شکلات است که انتخاب یک قطعه از آن به عنوان جایزه این قرعه کشی، با شماست.

شکلات اول – از 20% شیر خالص تشکیل شده، به شکل یک قلب خوشگل است و قیمت آن هزارتومان است (که چون برنده قرعه کشی هستید لازم نیست پولی پرداخت کنید)
شکلات دوم – از 99% شیر خالص تشکیل شده، قیمت هر قطعه آن پنجاه هزار تومان است اما شکل آن شبیه به شکل سوسک است. (و چون برنده قرعه کشی هستید لازم نیست پولی بابت انتخاب آن پرداخت کنید)

شما کدام شکلات را انتخاب میکنید؟
و فکر میکنید با انتخاب کدام شکلات، خوشحال تر خواهید بود؟

پروفسور راج راگناتان، این سوال را از دانشجویان 150 دانشگاه سطح بالای آمریکا پرسید. او مخصوصا قشر دانشجو را انتخاب کرد زیرا دانشجویان دانشگاه های برتر احساس میکنند از نظر قابلیت های ذهنی برتر و نسبت به مردم عادی باهوش تر هستند.

68% داوطلبین آزمایش پروفسور راگناتان شکلات سوسکی شکل را انتخاب کردند !
در حالی که فقط تعداد معدودی از آنها از انتخاب شان خوشحال بودند… اما به نظرشان بهترین انتخاب را کرده بودند.

و اینجاست که مشکل یک زندگی غمگین اما به ظاهر موفق ایجاد میشود !
همه مان افرادی را در زندگی مان می شناسیم که یک درآمد خوب، خانواده خوب، تفریح خوب و … دارند اما شاد نیستد، زندگی آنها وظیفه ای است و انگار از تصمیم هایشان راضی نیستند و یا اگر با آنها صحبت کنید میگوید ‘وقتی پولدار نبودیم، شادتر بودیم…’

اگر شما هم جزو این دسته افراد باهوش با انتخاب های صحیح اما یک زندگی غمگین هستید، باید بدانید شما فرد بسیار باهوشی هستید، اما در انتخاب هایتان مشکلی وجود دارد که در ادامه میخوانید چیست و چطور آنرا برطرف کنید؟

پروفسور راج راگناتان، پرفسور دانشگاه شیکاگو این تحقیق جالب و مهم را دو دهه پیس انجام داد اما پس از دو دهه تحقیق و آزمایش نتیجه تحقیقات و راهکارهایش را در کتابش با عنوان اگر خیلی باهوشی، پس چرا خوشحال نیستی؟به چاپ رساند.

 

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • Add a comment