امرودک

روستای امرودک در دهستان درز آب از توابع بخش مرکزی مشهد در استان خراسان رضوی و در میان کوه های هزار مسجد قرار گرفته است. مردم این روستا به زبان کردی کرمانجی تکلم می کنند. فاصله ی این روستا تا مشهد 75 کیلومتر است. (کوه امرودک با ارتفاع بیش از 2400 متر در شرق روستای امرودک دیده می‌شود.)

براي رسيدن به اين منطقه رويايی باید روستاهای كوچك و بزرگی از جمله روستای گندم خواب، نصرآباد، گوارشك،  ولی آباد، انداد، ارداك، آبقد و تلقور را پشت سر بگذاریم. مسير رسيدن به روستا اغلب آسفالت و اندكی از مسير خاكی و شن ريزی شده است.

رودخانه امرودک یکی از بزرگترین رودخانه های مشهد است  که در طول مسیر ما قرار دارد. این رودخانه از جنوب قله هزار مسجد سرچشمه مي گيرد و با عبور از روستاهاي امردوك تلقور و ميان مرغ به سد ارداك مي ريزد.

زرشك كوهی در جای جای مسير رودخانه و جاده روییده است. خاكشير و زيره كوهی نيز از محصولاتی است كه زنان روستا در جلوی درب خانه هايشان اقدام به فروش آن می کنند. در اين ميان تنوع گياهی منطقه بسيار جالب توجه است، تقريباً در تمام مسير رودخانه درختان بيد به چشم می خورد، درختان سپيدار  و سياه دار در دو سوی باغهای ميوه نیز چشم نوازی می کنند.

محصولات درختی این روستا شامل سيب، گلابی، هلو، آلو و گردو است که در طول مسیر به چشم می خورد و با خریدن این محصولات می توانید به اقتصاد مردم این روستا کمک کنید.

در اين منطقه نیز چشمه خشكه زو بعد از روستاي انداد به طرف امرودك و نيز چشمه آبگرم خوجه در مسير دو آبی ميرشكار، وجود دارد و درخت سپيداری در كنار چشمه به همين نام ديده می شود. آب چشمه كمی ولرم است و بين اهالی جنبه تقدس دارد.

تنها سدی كه در اين منطقه وجود دارد سد ارداك است كه به فاصله ۴۰ كيلومتري شمال غرب مشهد در مسير جاده ارداك قرار گرفته است. اين سد از نوع سنگ ريزه اي بوده و داراي حوزه آبريز بسيار وسيع و سرچشمه‌های فراوان از جمله رودخانه های گاش اتجشش، بقمچ گاه، امرودك، درميان بام و آبقد است. رودخانه ارداك پرآب ترين رودخانه مشهد به شمار می رود كه گاهی سيل های مهيبی در سرشاخه های اين رودخانه رخ می دهد.

آبشار میرشکار با ارتفاع ۵ متری در سر راه دو آبي گيوميه – ميرشكار واقع شده است و به گفته اهالی حركت آب رودخانه به علت همين تلاقی سريع تر از قسمت های ديگر است. آبشار ديگری به نام گيسمه قبل از روستای امردوك داخل دره فرعی حاشيه سمت راست جاده به ارتفاع ۶ متر وجود دارد. جنگل ارس گیسمه نیز در سمت راست این آبشار واقع شده است.

برای رسیدن به آبشار زیبای روستای امرودک باید حدود ۳ ساعت در آب پیاده روی کنید.

 

 

Share:

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest

شبکه های اجتماعی

محبوبترین ها

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

نوشته های مرتبط

maysa

حس خوب یک خرید راحت در فروشگاه اینترنتی مایسا مرجع خرید لباس زنانه، مردانه و بچه گانه از هزاران مدل و برند خارجی و ایرانی

ادامه مطلب »

stsarya

این مجموعه با سالها تجربه در زمینه مشاور و راه اندازی خطوط کیک، کلوچه و بیسکوییت (با کادر مجرب و با سابقه ای بالا درزمینه

ادامه مطلب »

patris

خرید و فروش رهن و اجاره، مسکن پاتریس 09158059383 تقاطع شهید رجایی و دانش آموز

ادامه مطلب »